Warszawa

 

DOBROLIN F.A. I G. PAL, PRÓBA STRAŻY POŻARNEJ - UNIKALNY DOKUMENT...

 


 

-----------------------------------------------------------------------------  

VI WARSZAWSKI FESTIWAL IM. L. TYRMANDA - TYRMANDIADA 2011

17 czerwca 2011 r. Społeczne LO nr 7 STO im. B. Geremka i Społeczne Gimnazjum nr 55 STO zapraszają na kolejną TYRMANDIADĘ Szczegóły na stronie: http://tyrmandiada.slo7.waw.pl

----------------------------------------------------------------------------- 

MIASTO WARSZAWA SKARŻY DECYZJE O WPISIE MŁYNA MICHLA DO R.Z.!

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy obecnie stara się przed sądem o uchylenie decyzji o wpisie Młyna Michla z otoczeniem do rejestru zabytków. Rozprawa przed WSA w Warszawie odbędzie się 06.04.2011 o godz. 9.40 w siedzibie WSA sala B. ZOBACZ WIĘCEJ

----------------------------------------------------------------------------- 

FABRYKINO!

Stowarzyszenie Nasz Norblin oraz KINO.LAB serdecznie zapraszają do udziału w Pierwszym Przeglądzie Filmów Industrialnych „FABRYKINO!”, który odbędzie się w dniach 26 a 29 listopada 2010 r. w KINO.LAB w Warszawie. W bloku „Były fabryki” obejrzymy szereg filmów dokumentalnych poświęconych fabrykom, m.in. obrazy Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. W bloku „Miasto, masa, maszyna” zobaczymy m.in. filmy Braci Quay oraz Shinji Aramakiego. W bloku filmów fabularnych poświęconych fabryce, zobaczymy Strajk Sergieja Einsensteina oraz Wyjście robotnic z fabryki Lumière w Lyonie braci Lumière – którego publiczny pokaz uważany jest za narodziny kina. Na koniec, w bloku „Koniec ery industrialnej?”, zobaczymy dwa współczesne dokumenty poświęcone zagadnieniom społecznym związanym z funkcjonowaniem współczesnych fabryk - Chiny w kolorze blue Micha X. Peleda i Śmierć człowieka pracy Michaela Glawoggera. ZAPRASZAMY! PROGRAM FABRYKINA!

-----------------------------------------------------------------------------  
NASCHMARKT - ZAPROSZENIE!

Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK" oraz Stowarzyszenie Kupców Warszawskich Bazaru Różyckiego STRABAG zapraszają na otwarcie wystawy Naschmarkt - szczęśliwszy brat Różyca.

26 października 2010 r., godz. 14.00, Bazar Różyckiego 

-----------------------------------------------------------------------------  

TU BYŁO TU STAŁO...

Polecamy stronę projektu Tu było, tu stało..., która zawiera opisy i lokalizacje warszawskich budynków o charakterze zabytkowym, zburzonych po 1989 r., w tym także wiele fabryk...

ZOBACZ -> TU BYŁO TU STAŁO...

----------------------------------------------------------------------------- 

CYFROWE ARCHIWUM WOLI 

Dnia 15.03.2010 r. ruszyła strona internetowa Cyfrowego Archiwum Woli.

Strona powstała w ramach projektu “Przemysłowe Dziedzictwo Warszawy – Digitalizacja Zbiorów Muzeum Woli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji BRE Banku i realizowanego przez Stowarzyszenie Nasz Norblin we współpracy z Muzeum Woli.

Na stronie archiwum znajdziecie Państwo zdigitalizowane zbiory warszawskiego Muzeum Woli. Stąd różnorodność prezentowanego materiału – obok zdjęć Woli z różnych okresów, są tu reklamy wolskich przedsiębiorstw, pamiątki oraz produkty związane z wolskim przemysłem, mapy, archiwalia etc.
Wszystkim osobom, które brały udział w realizacji projektu serdecznie dziękujemy, w szczególności: Ani Stępniewskiej, Oli Litorowicz, Ani Koc, Marcie Gzyrze, Kubie Mańkowskiemu, Michałowi Gołaszewskiemu, Karolowi Koszniecowi, Karolowi Wittelsowi, pracownikom Muzeum Woli (m.in. p. Marii Mórawskiej). Serdecznie dziękuję za współpracę – Krzysztof Wittels

-----------------------------------------------------------------------------

POLACY Z WYBORU 

26 stycznia 2010 r. o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się wernisaż wystawy "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX w." Ważną część ekspozycji zajmują historie rodzin związanych z warszawskim przemysłem o niemieckich korzeniach. Serdecznie zapraszamy!

 

-----------------------------------------------------------------------------

MADE IN WARSZAWA 2.0

Zapraszamy do udziału w spotkaniach poświęconych słynnym przedwojennym warszawskim zakładom przemysłowym i rzemieślniczym w ramach drugiej edycji cyklu „MADE IN WARSZAWA”. W ramach cyklu m.in.:

-> FABRYKA PRZETWORÓW CHEMICZNYCH „DOBROLIN” F. A. I G. PAL” SA

-> TOWARZYSTWO CHEMICZNO-FARMACEUTYCZNE D. „MGR KLAWE” SA

-> FABRYKA GARBARSKA „G. WEIGLE I SYNOWIE” ORAZ INNE WARSZAWSKIE GARBARNIE

-> PRZEDSIĘBIORSTWO WYDOBYCIA ŻWIRU I PIASKU "B. MATRASZEK I SYN"

-> ZJEDNOCZONE BROWARY PF. „HABERBUSCH I SCHIELE” SA

-> PRACOWNIA BUTÓW "STANISŁAW HISZPAŃSKI"

-> FABRYKA CUKRÓW I CZEKOLADY „E. WEDEL” SA

Szczegóły na www.norblin.org.pl

-----------------------------------------------------------------------------

ARCHIWUM PRZEMYSŁOWEJ WARSZAWY

Stowarzyszenie Nasz Norblin wspólnie z Muzeum Woli  realizuje budowę archiwum cyfrowego “Przemysłowe Dziedzictwo Warszawy”. Ok. 15 marca 2010 r. zostanie uruchomiona strona internetowa archiwum. Poniżej publikujemy wybrane zdjęcia:

Zdjęcie miesiąca lutego 2010 r. - fotografia przedstawia zbiorowe zdjęcie pracowników oraz zarządu firmy “Pluton” na terenie zakładu.
 
 
 
Zdjęcie miesiąca stycznia 2010 r. - fotografia wykonana została przez Leonarda Sempolińskiego w 1945 r. i przedstawia ścianę szczytową kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odgrodzoną od ulicy Leszno murem niedawnego getta.  Wyrwa w murze prowadzi do kościoła, nad nią bujnie rozkwitają drzewa.
 
 
 
Zdjęcie miesiąca grudnia 2009 r. -  fotografia Aleksandra Minorskiego z 1934 r., na której widzimy chłopców grających w piłkę na "dzikim" boisku na Kole.
 
 
 
 
 Zdjęcie miesiąca listopada 2009 r. -  fotografia z 1906 r. przedstawia dzieci ze szkół początkowych (Szkoły Męskiej nr 21 z Pl. Witkowskiego 10 oraz Szkoły nr 6 z ulicy Wroniej 7) idące pod opieką dr. Tchórznickiego i p. Cecylii Bormanowej na zbiorą kąpiel, którą odbędą przy fabryce Bormana (ul. Kolejowa 11). 
 
 
 
Zdjęcie miesiąca października 2009 r. - fotografia pochodzi z roku 1893  i została zrobiona w hali walcowni blach w fabryce “Norblin, B-cia Buch i T. Werner”. Na pierwszym planie dwóch pracowników przy maszynach do walcowania, na prowizorycznych blatach leżą miedziane blachy, w głębi siedzi jeden z współwłaścicieli zakładu (Wacław Werner). Na drewnianej podłodze szyny i niewielki wagonik transportowy.
 
 
 
 -----------------------------------------------------------------------------
 
ODCIENIE SEPII. WOLA W STAREJ FOTOGRAFII
 
Od 24 listopada do 14 lutego 2010 r. w Muzeum Woli (ul. Srebrna 12) będzie gościć wystawa fotografii prezentujących Wolę zrealizowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Muzeum Woli.
 
 
-----------------------------------------------------------------------------
 
WYRÓŻNIENIE DLA MADE IN WARSZAWA!

W dniu 8.10.2009 r. kapituła konkursu na najlepszą warszawską stronę internetową 2009 r. pt. “Syrenka w sieci” wyróżniła stronę www.madein.waw.pl. W uzasadnieniu podkreślono przede wszystkim zawartość merytoryczną strony podejmującą słabo znaną tematykę dziedzictwa przemysłowego Warszawy, wymieniono także inne strony Stowarzyszenia – stronę www.madeinwola.waw.pl oraz stronę www.enorblin.pl.

Strona Stowarzyszenia otrzymała w punktacji drugie miejsce, plasując się zaraz po nagrodzie głównej ; ))) Bardzo się cieszymy z tego nieoczekiwanego wyróżnienia i jednocześnie informujemy, że zdopinguje nas ono do dalszej pracy (drugi etap rozbudowy strony właśnie się rozpoczyna i jest planowany do końca 2009 r.). Dziękujemy tym, którzy stronę zgłosili do konkursu i oddali na nią swój głos!

W tym miejscu pragnę wymienić i podziękować wszystkim współrealizatorom ww. stron: p. Tadeuszowi W. Świątkowi (autorowi większości opracowań), Iwo Kolasińskiemu (grafikowi, webmasterowi), Łukaszowi Gierszowi (autorowi zdjęć), Magdzie Dobranowskiej-Wittels (redaktorce), Arturowi Setniewskiemu (autorowi tekstów na stronę www.enorblin.pl), Karolowi Wittelsowi (współrealizatorowi).

Krzysztof Wittels

 

-----------------------------------------------------------------------------

FABRYCZNY PRZEGLĄD PRASY:

(10.10.2008) - Fabryki Wolskie w Internecie -> zobacz

(20.01.2009, GW) - Internetowe forum łódzkich fabryk -> zobacz

(13.02.2009, ŻW) - Zakłady Wuzetem szukają nowej lokalizacji -> przeczytaj

(16.02.2009, GA) - Piękne zdjęcia fabryk łódzkich -> zobacz

(16.02.2009) - Piękne zdjęcia starych opuszczonych fabryk -> zobacz 

(16.02.2009) - Katalog obiektów postrindustrialnych Warszawy -> zobacz

(17.02.2009, ŻW) - XIX w. młyn na Szmulkach trafi do rejestru zabytków  -> przeczytaj

(6.03.2009, ŻW) - Apartamentowce w Norbline -> przeczytaj 

(10.04.2009, ŻW) - Pompa wraca do filtrów (Norblin) -> przeczytaj

(10.04.2009, ŻW) - Praska parowozownia, czyli piąte koło u wozu -> przeczytaj 

(11.04.2009, GW) - Na ratunek praskiej parowozowni -> przeczytaj

(15.04.2009,GW) - Nowe życie fabryki Duschika przy Żelaznej -> przeczytaj  - zobacz

(15.04.2009, ŻW) - Tony złomu odzyskają blask (Norblin) -> przeczytaj

(5.05.2009, ŻW) - Nielegalnie burzą praski zabytek (Parowozownia) -> przeczytaj 

(7.05.2009, GW) - 10 mln na remont fabryki Wedla! -> przeczytaj

(13.05.2009, ŻW) - Śledczy od zabytków -> przeczytaj 

(13.05.2009, GW) - Fiesta wolności w fabryce pradu (Elektrownia) -> przeczytaj

(18.06.2009, ŻW) - Dziwne dzieje Norblina (Norblin) -> przeczytaj

(25.06.2009, GW) - O fabryce Kemnitza -> przeczytaj  

(6.08.2009, MWKZ) - Fabryka Florange w rejestrze zabytków -> przeczytaj  

 

(27.07.2010, GW) - historia fabryki wag firmy Weber, Dähne & Comp z ulicy Żytniej -> przeczytaj 

(27.10.2010, GW) - Róża Luxemburg skażona rtęcią i azbestem -> przeczytaj  

(31.01.2011, GW) - Klub Ósmy Dzień Tygodnia w fabryce na Mokotowie -> przeczytaj

 

(4.02.2011, ŻW) - Konferencja w sprawie miasteczka Ursus na terenie fabryki -> przeczytaj

 

 

 

NAPISALI O NAS:  

(18.10.2009, GW) Oto najlepsze strony internetowe o Warszawie -> zobacz

(27.11.2008, ŻW) Przenieś się w świat dawnych fabryk stolicy -> zobacz