Wola

Fabryki

 

FABRYKINO!

 

 

 

Stowarzyszenie Nasz Norblin oraz KINO.LAB serdecznie zapraszają do udziału w Pierwszym Przeglądzie Filmów Industrialnych „FABRYKINO!”, który odbędzie się w dniach 26 a 29 listopada 2010 r. w KINO.LAB w Warszawie. W bloku „Były fabryki” obejrzymy szereg filmów dokumentalnych poświęconych fabrykom, m.in. obrazy Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego. W bloku „Miasto, masa, maszyna” zobaczymy m.in. filmy Braci Quay oraz Shinji Aramakiego. W bloku filmów fabularnych poświęconych fabryce, zobaczymy Strajk Sergieja Einsensteina oraz Wyjście robotnic z fabryki Lumière w Lyonie braci Lumière – którego publiczny pokaz uważany jest za narodziny kina. Na koniec, w bloku „Koniec ery industrialnej?”, zobaczymy dwa współczesne dokumenty poświęcone zagadnieniom społecznym związanym z funkcjonowaniem współczesnych fabryk - Chiny w kolorze blue Micha X. Peleda i Śmierć człowieka pracy Michaela Glawoggera. ZAPRASZAMY! PROGRAM FABRYKINA!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

 

CYFROWE ARCHIWUM WOLI

Dnia 15.03.2010 r. ruszyła strona internetowa Cyfrowego Archiwum Woli. Strona zawierająca tysiące skanów zdjęć i obiektów głównie z Muzeum Woli powstała w ramach projektu “Przemysłowe Dziedzictwo Warszawy – Digitalizacja Zbiorów Muzeum Woli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji BRE Banku i realizowanego przez Stowarzyszenie Nasz Norblin we współpracy z Muzeum Woli. Zapraszamy!!!

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

WOLA. Jedna z najważniejszych dzielnic Warszawy. Za czasów naszych ojców, dziadków i pradziadków była dzielnicą w znacznej mierze przemysłową. Jeszcze całkiem niedawno wolski krajobraz tworzyły ceglane mury fabryczne, wysokie kominy, wąskie brukowane ulice, małe podwórka i ubogie czynszowe kamienice. Życie na Woli bardzo odróżniało się od życia w innych dzielnicach miasta. Wyraźniejsze były tu kontrasty społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Na Woli do dziś pozostały materialne świadectwa zamieszkiwania tu licznych – obok społeczności katolickiej – grup innych wyznań: w szczególności żydowskiej oraz ewangelickiej.

 

 

 

II wojna światowa (w szczególności Powstanie w Gettcie Warszawskim oraz Powstanie Warszawskie) a następnie inwestycje budowlane ostatnich kilkunastu lat ZMIENIŁY KRAJOBRAZ WOLI NIE DO POZNANIA. Inaczej niż w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej współczesne firmy deweloperskie, również te zagraniczne, bezpardonowo obchodzą się z materialnymi świadectwami warszawskiej historii. Odnosi się to w szczególności do obszarów poprzemysłowych, zajmowanych niegdyś przez słynne wolskie fabryki. Budowa nowych obiektów jest jak najbardziej zasadna, nie może ona jednak doprowadzać do zamazywania tożsamości miasta. Dzieje się to w tym samym czasie, gdy niemal cała Europa Zachodnia - od Dublina i Liverpoolu, aż po Berlin - twórczo wykorzystuje potencjał architektury poprzemysłowej, rewitalizując takie obiekty.

 

MADE IN WOLA to projekt mający na celu popularyzację wiedzy o wolskich zakładach przemysłowych i ich historii. A jest to historia dziś niemal zapomniana. Zwłaszcza w średnim i młodym pokoleniu. Aż trudno uwierzyć, że w okresie formowania się kapitalizmu właśnie w tej warszawskiej dzielnicy powstało jedno z największych zagłębi przemysłowych na ziemiach polskich. Wolskie fabryki specjalizowały się zwłaszcza w branży metalowej oraz skórzanej. 

 

Obecnie POPRZEMYSŁOWA ARCHITEKTURA WOLI przedstawia się już nadzwyczaj skromnie. Nie licząc wyjątkowego w swoim rodzaju kompleksu zabudowań Gazowni na Woli oraz pozostałości po tzw. Fabryce Norblina, są to niemal wyłącznie szczątkowe, pojedyncze obiekty lub nawet ich fragmenty. W czasie uruchamiania naszej strony toczy się spór o przyszłość ostatniej zachowanej wolskiej fabryki – tzw. Fabryki Norblina. 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY do zapoznania się z historię wolskich fabryk oraz podzielenia się z nami interesującymi informacjami na ich temat. Stronę zamierzamy dalej rozwijać w miarę pozyskiwania kolejnych materiałów. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania - w szczególności Urzędowi Dzielnicy Wola - dziękujemy za jej wsparcie!

 

 

 

UWAGA!

Aby bez zakłoceń oglądać treści zawarte na stronie zaleca się korzystanie z przeglądarek internetowych: Mozilla, Chrome, Opera, Explorer (ale wersja nie starsza niż 07).

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Reklama

No images