Zakłady Rzemieslnicze
 

Pracownia futer Urszula Koper-Sochacka

 

Pracownia futer Urszula Koper-Sochacka (rok zał. 1895)

ul. Mokotowska 51/53, Warszawa

tel./fax: (22) 693-113-711


W 1895 r. Piotr Sochacki założył przy Nowym Świecie pracownię krawiectwa ciężkiego, którą po wojnie przejął jego syn, Jan. Futra szyły tutaj m.in. Nina Andrycz i Krystyna Dziedzic.

W pracowni ojca, po wojnie przeniesionej na ul. Mokotowską, zaczęła terminować pani Urszula. Do dziś stosuje się tu tradycyjne metody, używając ponad stuletnich maszyn. Każde futro opuszczające zakład jest projektowane przez właścicielkę, dlatego nie zdarzają się dwa takie same egzemplarze. Unikalność wyrobów doceniły m.in. Teresa Rosati, Magda Gessler i Jolanta Pieńkowska, a także grono klientek „pokoleniowych”. Futra wykonywane są wyłącznie ze skór naturalnych: z lisów, karakuł, norek, szynszyli, królików, wilków, soboli i kun.

Oprócz projektowania i sprzedaży futer oraz galanterii futrzanej (czapek, szalików, etoli, rękawiczek), wykonuje się tu tradycyjną usługę „szare na złote”, czyli renowacje i przeróbki. Zapytana o najbardziej nietypowe zamówienie pani Urszula wspomina księdza, dla którego remedium na marznięcie w konfesjonale stały się...futrzane spodnie.