Zakłady Rzemieslnicze

Artystyczna pracownia grawerska J. Panasiuk

 
Artystyczna pracownia grawerska J. Panasiuk (rok zał. 1934)

ul. Nowy Świat 43, Warszawa
tel./fax: (22) 827-47-73

 

Pracownia grawerska została założona przez mistrza Józefa Panasiuka przy ul. Mazowieckiej w 1934 r. Zasłynęła m.in. wykonaniem i pozłoceniem części cyfr i promieni słonecznych zegara na wieży Zamku Królewskiego. Trzech synów kontynuuje tradycje ojca. Zakład pana Andrzeja znajduje się przy ul. Świętojańskiej, Piotra – przy ul. Rzymskiej, a Jerzego – przy Nowym Świecie. Witryna jego pracowni jest jedną z bardziej charakterystycznych na tej ulicy. Na wystawie eksponowane są pieczęcie, herby, odznaki, monogramy i ryngrafy (np. z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej i Jasnogórskiej).

Zakład przy Nowym Świecie specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu medali, herbów, a także ręcznym grawerowaniu we wszystkich metalach. Największym powodzeniem cieszą się jednak ryngrafy okolicznościowe, zamawiane przy okazji chrztów, komunii świętych, ślubów i innych uroczystości. Wszystkie wyroby są wykonywane za pomocą przedwojennych maszyn (rylców, prasy mimośrodkowej i matówki, czyli urządzenia do piaskowania), a także na podstawie wzorów pamiętających jeszcze początki firmy.

Większość zamówień pochodzi z zagranicy, nie brak jednak klientów z kraju, a wśród nich m.in. Kancelaria Prezydenta, muzea, Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek czy...Biuro FBI przy Ambasadzie USA w Warszawie. Jedno z ostatnich zamówień, z których pan Jerzy jest szczególnie dumny, to wykonanie medali okolicznościowych z okazji 500-lecia urodzin Jana Kalwina. Medale były grawerowane ręcznie w skali 1:1 w złocie, srebrze i brązie, z czym nie poradziłaby sobie żadna nowoczesna maszyna.