Zakłady Rzemieslnicze

 

Pracownia sztuki dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy

 

Pracownia sztuki dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy (rok zał. 1862 r.)

ul. Poznańska 24, Warszawa

tel.: (22) 629-20-45, fax: (22) 833-01-65 

 

Początki znanego przedsiębiorstwa brązowniczego „Bracia Łopieńscy” sięgają roku 1862. Firma przez całe dziesięciolecia słynęła ze swoich wyrobów ze względu na doskonałą jakość i wysoki kunszt artystyczny, zdobywając wiele nagród na międzynarodowych wystawach.

Przed II wojną św. zakład wielokrotnie wyposażał siedziby urzędów państwowych w posągi, rzeźby i reprezentacyjne, ozdobne przedmioty użytkowe. Do dziś wiele pomników wyprodukowanych w tym zakładzie zdobi place Warszawy (m.in. statua króla Zygmunta III Wazy, pomniki Kopernika, Mickiewicza, Kilińskiego).

Znacjonalizowana w 1950 r. firma została odtworzona jako „Pracownia Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy” i pod tą nazwą działa do dziś, specjalizując się w odlewaniu z brązu niewielkich rzeźb, lamp, świeczników, przycisków do papieru, medali etc. We wnętrzu zakładu, obok wspaniałych wyrobów, znajdziemy wiele cennych pamiątek, m.in. fotografii, dyplomów mistrzowskich, nagród (np. dyplom z międzynarodowej wystawy sztuki i techniki w Paryżu z 1937 r.).